Urpo Lehtimäen blogi
Urpo Lehtimäen blogi
 
Jekyll & Hyde Turun Kaupunginteatterissa
Sun, 19 May 2013 09:03:42 U Lehtimäki
[Kuva:jekyllHyde.jpg]Kulttuuria Olimme Tiina kanssa katsomassa musikaalin Jekyll & Hyde Turun Kaupunginteatterissa eilen 18.5.2013. Suosittelen, suosittelen, suosittelen. Jennie Storbacka ja Anna Victoria Eriksson loistavat Riku Niemisen rinn
Energiatodistus – uhka vai mahdollisuus?
Wed, 15 May 2013 11:02:58 U Lehtimäki
[Kuva:TS_15052013.jpg]Energiatodistus – uhka vai mahdollisuus? Erkki Saarela ottaa kantaa (TS 15.5.2013) pientalojen energiatodistukseen ja pitää syntynyttä ja 1.6.2013 voimaantulevaa lakiuudistusta virkamiesten ajanvietteenä ja todistuspakko
Amerikan malliin
Tue, 14 May 2013 18:43:27 U Lehtimäki
[Kuva:Miami.jpg] Tuli käytyä Amerikassa, tarkemmin määriteltynä Miamissa, joka nimittää itseään mm maailman risteilypääkaupungiksi. Kun katselimme israelilaisen (Carnival Cruises omistusta) miljardöörinaisen Shari Arisonin satamaan lipu
Pajunkissat
Sun, 17 Mar 2013 10:46:58 U Lehtimäki
[Kuva:pajunkissat2.jpg]Pajunkissat alkavat jo avautua.
Terveiset Kuusamosta
Fri, 15 Mar 2013 10:44:00 U Lehtimäki
[Kuva:lomalla.jpg]Terveiset Kuusamosta Rukalta. Kuvassa Kuontivaaran lenkin upeaa latupohjaa. Teimme ladulla 16.6 km lenkin.
Kuutti Lavonen ja Jaana Kotamäki WAMissa
Thu, 21 Feb 2013 15:29:22 U Lehtimäki
[Kuva:wam.jpg]Tänään kävin sisareni Sirkun kanssa katsomassa näyttelyt Wäinö Aaltosen museossa Turussa. Jaana kotamäen näyttely Näkymätön kauneus oli koottu kuvista, joissa pääsi tarkastelemaan luontoa todella läheltä, perhosen siipe
Päiväkävelyllä
Sun, 10 Feb 2013 15:42:00 U Lehtimäki
[Kuva:Kävely 10.2.2013.jpg]10.2.2013 GPS ja kamera mukana
Kehittämiskeskus kriisissä - mutta missä?
Mon, 04 Feb 2013 21:35:05 U Lehtimäki
[Kuva:hiihtaja_2.jpg]Kehittämiskeskus kriisissä - mutta missä? Turun Sanomat kirjoitti keskiviikkona 30.1. lähes täyden sivun jutun Yrityskolmiosta raflaavalla otsikolla ”Kriisit heiluttavat kuntien elinkeinoyhtiötä.” Otsikko tuntuu jote
Yrittämistä
Tue, 22 Jan 2013 08:33:10 U Lehtimäki
[Kuva:eristeasennusta.jpg]Yrittämistä Turun Sanomien Talous-liitteessä 22.1.2013 käsiteltiin sivutoimista yrittämistä aukeaman verran. Esimerkkijutuissa esiteltiin Rotisseur-kokin, sisätautilääkärin ja lakimiehen sivutoimisia yrityksiä.
Mitä saisin miljardilla?
Sun, 30 Dec 2012 13:49:31 U Lehtimäki
Mainos_Pellervo_1948.jpgAvoin kirje tieteentekijälle:

Hyvä tieteentekijä,

En varsinaisesti pohdi Sinua tai työtäsi vaan yleisesti tieteen asemaa länsimaisessa maailmassa, Euroopassa ja varsinkin Suomessa. Onko vielä olemassa ns "vapaata tiedettä" vai onko kaikki tutkimusapurahat korvamerkitty johonkin tiettyyn vajavaisen mielikuvituksen rajaamaan tavoitteeseen?

Miksikö asiaa pohdin? Kaksi perheenjäsenistäni on sairastunut rintasyöpään. Kahdella ystävälläni on vatsasyöpä ja entinen työkaverini sairastui syöpään aivan hiljattain. Saisimmeko parempaa tutkimusta miljardilla?

Täällä Turussa pohditaan tosissaan sitä, miksi risteilijätilaus luiskahti STX:n Ranskan telakalle. Rautakourat kulkevat pää painuksissa vaikka vasta oli joulu.

Risteilijä, joka olisi ollut tulevaisuudessa rahapelien, huvittelun ja vapaa-ajanvieton alustana, olisi hinnaltaan ollut lähes miljardin suuruinen urakka.

Uskomme hallituksemme tekevän oikeita ja rationaalisia päätöksiä ja toivomme, että elinympäristömme pysyisi turvallisena, ruokamme ja juomavetemme terveellisenä ja meillä olisi varaa hoitaa lapsemme ja vanhuksemme ja kouluttaa nuoremme.

Silti kysyisin, mitä muuta saisimme miljardilla?

Diklooridifenyylitrikloorietaani, tuttavallisemmin DDT oli ensimmäisiä nykyaikaisia aineita, joilla torjuttiin tuhohyönteisiä sekä pellolla, puutarhassa että talossa. Alunperin sveitsiläinen kemisti Paul Müller etsi J.R. Geigy A.G:n  (Basel Sveitsi) toimeksiannosta 1930-luvun loppupuolella ainetta, jolla voitaisiin torjua koit. Yhdessä kokeessa hän käytti  diklooridifenyylitrikloorietaani –sekoitetta ja havaitsi sen tehokkuuden. Jo pienet määrät purkissa aiheuttivat kärpästen kuoleman.
Havainnoista alkoi 4 vuotta kestänyt tutkimus ja lopulta synteettisen DDT:n tuotantomenetelmä oli valmis. Menetelmälle myönnettiin patentti Sveitsissä vuonna 1940.
Jo toisen maailmansodan aikana sotajoukot käyttivät DDT:tä vähentääkseen hyönteisten levittämien tautien kuten malarian ja pilkkukuumeen aiheuttamia sairastumisia ja kuolemia.
Myöhemmin DDT:n ansioksi luetaan malarian dramaattinen vähentyminen Intiassa, Sri Lankassa ja Euroopassa Välimeren alueella.
Paul Hermann Müller sai työstään synteettisen DDT:n kehittäjänä Nobelin lääketieteen palkinnon vuonna 1948.
Kun The Sea Around us –kirjallaan tunnetuksi tullut biologi Rachel Carson sai kirjeitse pyynnön käyttää arvovaltaansa, jotta USA:ssa aloitettaisiin kasvinsuojeluaineiden käytön tutkimus, hän tarttui  aiheeseen. Rachel Carsonin kirjan ”Äänetön kevät” tekemiseen meni neljä vuotta ja Carson sai paljon apua ja informaatiota tiedeyhteisön tutkijoilta. Kirja kertoo hyönteismyrkkyjen kulkeutumisesta ja kemiallisten torjunta-aineiden haittavaikutuksista luonnolle ja ihmisille.  Kirja julkaistiin 50 vuotta sitten siis vuonna 1962 ja osaltaan kirjan julkaisemisen ansiosta mm DDT:n käyttö kiellettiin yhdysvalloissa vuonna 1972. Kirjan nimi ”Äänetön kevät” viittaa siihen, että ympäristöön kertyvät kemialliset myrkyt lopulta hiljentävät lintujen laulun.
Olisiko haitat ollut tutkittavissa etukäteen miljardilla?
Ranskalaisen toimittajan Marie-Monique Robinin 7.12.2012 Yle TV1:llä esitetty dokumentti ”Terveys lautasella” herättää kysymyksiä. Ollaanko DDT:n ajoista opittu mitään? Vastaus on yksiselitteisesti: Ei.
WHO:n alainen IARC eli Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos hyväksyi v. 2007 Ranskan lääketieteellisen akatemian ja tiedeakatemian raportin: Syövän syyt Ranskassa. Raportissa todetaan, että yleisimmät syövän aiheuttajat ovat tupakka ja alkoholi ja vain 0,5 % johtuu ympäristön kemikaaleista. Ammatillisia altistuksia kuvaavasta taulukosta puuttuvat kokonaan kasvimyrkyt vaikka MSA ( Ranskan maatalousväen keskinäinen sosiaaliturva) raportoi tiettyjen syöpätyyppien lisääntyneen viljelijöiden keskuudessa. IARC:n Raportin lopussa todetaan: Torjunta-aineiden yhteys syöpään ei perustu luotettaviin tietoihin.
Euroopan elintarviketurvallisuusviraston EFSA:n  torjunta-aineosaston päällikkö antaa ymmärtää haastattelussa, että elintarvikkeen sisältämän torjunta-aineen määrää ja päivittäistä saantia kuvaava ADI-luku on tieteellinen arvo, jolla arvioidaan eri kemikaalijäämien turvallisuutta ruuassa.  Jotkut alan tiedemiehet väittävät, että kyse ei ole oikeasta riskiarviosta vaan siitä, mikä on hyväksyttävä riski. Riskiarvio siis perustuu poliittisiin ja kaupallisiin teeseihin. Ja itse asiassa kuluttajat lopulta ottavat riskin – hyödyn saavat yritykset.
Näyttää siltä, että kyetäksemme suojelemaan luontoa ja itseämme meidän pitäisi ryhtyä uudelleen omin voimin tutkimaan ja  luokittelemaan sekä ruuasta saamiemme kemikaalien että tajuntaamme täyttävän disinformaation määrää, ns. hyväksyttävä päivittäistä saantia eli ADI-lukua (acceptable daily intake).
Siis, jos Aalto-yliopisto saisi miljardin rahaa vapaaseen tutkimukseen, voitaisiinko joitakin ihmiskunnan ravitsemiseen ja sairauksien hoitoon käytettäviä menetelmiä kehittää puolueettomasti ja ei-kaupallisesti?



Ruokaa - tuokaa ruokaa!
Tue, 01 Jan 2013 20:20:20 U Lehtimäki
[Kuva:Hankkija_1948.jpg]Ruokaa - tuokaa ruokaa! Aikanaan leukailtiin suomalaisten viljelijöiden keskuudessa: Hukkakaura, halla ja Hankkija – maanviljelyn kolme vitsausta. Kun monessa mukana ollut Hankkija päätyi lopulliseen konkurssiinsa vuonn
Aurinko näyttäytyi 19.12.2012
Wed, 19 Dec 2012 19:20:15 U Lehtimäki
[Kuva:talvimaisema_2_.jpg]Luvassa lienee kovempia pakkasia, kun aurinko näyttäytyi taivaanrannan yläpuolella 19.12.2012
Siirappileipää eli joulupipareita
Tue, 18 Dec 2012 20:55:54 U Lehtimäki
[Kuva:siirappileipaa.jpg]Vuoden 2012 joululeipomiset alkavat olla valmiina. Tänään tein siirappileipää vanhan äidiltä saadun reseptin mukaan. Ohessa pino ennen pakkaamista.
Kauneimmat joululaulut 2012
Sun, 16 Dec 2012 20:46:00 U Lehtimäki
[Kuva:joululaulut.jpg]Olimme vaimoni Tiinan kanssa laulamassa joululauluja kotikirkossamme Naantalissa sunnuntaina 16.12.2012. Joululaulujen tekstit toivat tunnelmaa talviseen iltaan.
Turku - Rooma - Turku
Thu, 06 Dec 2012 18:22:37 U Lehtimäki
[Kuva:018_Pietarinkirkko_Vatikaanissa.jpg]Ave, Vaimoni halusi tehdä jotain erilaista vaihtaessaan seuraavalle vuosikymmenelle. Niinpä matkasimme talviselle tutustumisretkelle Roomaan. Siellä vanhakin näyttää nuoremmalta. Roomaan ei kokemuksen
Rauhallista Joulua
Thu, 13 Dec 2012 10:42:55 U Lehtimäki
Jouluruno 2012[Kuva:joulukortti2012.jpg] Ikkunasta kurkkii viisi päätä. Yöllä oli viima, näkyy jäätä. Talvi tuli, ei se ollut unta. Pihamaalla on jo kuusi tuumaa lunta. Pangon päälle hyppää vanha kolli. Perään kissan katsoo pik
Kuului laulu enkelten
Fri, 07 Dec 2012 11:23:00 U Lehtimäki
[Kuva:konsertti.jpg]...todellakin. Saara Aallon ja Tomi Metsäkedon konsertti Mikaelin kirkossa oli upea elämys. Kiitos artisteille ja hyvää jatkoa kiertueelle!
Formula E
Thu, 06 Dec 2012 11:35:35 U Lehtimäki
Hei[Kuva:012_Formula_e_web.jpg] Rooma on ensimmäinen eurooppalainen kaupunki, jossa kisataan Formula E-autoilla vuonna 2014. Lauantaina 1.12.2012 brasilialainen testiajaja Lucas di Grassi ajoi näytösajon Colosseumin ympäristössä. Tähän menne
Joulukuun kalenterikuvat
Fri, 30 Nov 2012 09:03:55 U Lehtimäki
Hei,[Kuva:800x600.jpg] Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän kotisivujen mukaan 81 % suomalaisista kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon ja Turun tuomiokirkko on evankelis-luterilaisten pääkirkko Suomessa. Turun tuomiokirkko on myös arkkipiispan
Kaarle Fredrik Lehtimäki
Thu, 22 Nov 2012 13:51:15 U Lehtimäki
[Kuva:KaarleFredrikLehtimäki_kuva.jpg]Äitini toi minule talletettavaksi isoäitini jäämistöstä säilyneen Isoisäni Kaarle Fredrik Lehtimäen kuolinilmoituksen ja muistokirjoituksen. Olen nähnyt isoisäni vain valokuvissa, sillä hän kuoli
     >>
RSS